top of page

Hea äriplaani koostamine - nõuanded ja soovitused

Infopesa OÜ

Updated: Jul 14, 2024

Äriplaani koostamine võib tunduda keeruline ja mingeid erioskusi nõudva ettevõtmisena, kuid tegelikkuses on see ju lihtsalt oma äritegevuse ette planeerimine!


  • Mida me pakume?

  • Kellele me pakume?

  • Kuidas me pakume?

  • Millise ajakava, tegevuste ja rahadega?


Samas ettevõtlus ei ole ainult toote müümine või teenuse osutamine. Need on küll põhitegevused, mis toovad käivet, aga nende ümber on suur hulk kõrval- ja tugitegevusi, ilma milleta äri ei edene. Põhjalikuma äriplaani koostamine sunnib nii algajat kui ka kogenud ettevõtjat põhjalikult läbi mõtlema uue äriidee kõiki erinevaid aspekte ning tegema vajalikke arvutusi ja analüüse ENNE kui päriselt raha mängu pannakse.


Äriplaani koostamine võib algfaasis toimuda sinu enda peas mõtteid mõlgutades või sõpradega ajurünnakuna fakte paberile kirja pannes. Enamik Eesti ettevõtteid sellega piirdubki ning ettevõtte loomine toimub ilma eraldi paberile kirja pandud äriplaanita.


Kui sa pole aga oma ettevõtlust üldse ette planeerinud ega teinud mingitki eeltööd, siis tõenäoliselt saab sul küll olema põnev, ootamatusi ja üllatusi täis teekond, kuid soovitud sihtkohta sa sedasi kohale jõuda ei pruugi...


Selle artikli sisukord:


Kas äriplaani koostamine on seda aega ja vaeva väärt?


Oleme sel kevadel ja suvel nõustanud ja abistanud päris parajat hulka ettevõtlustoetuste (Töötukassa EVAT ja EAS-i starditoetus) taotlejaid ning nii mõnelegi on olnud ebameeldivaks üllatuseks vajadus koostada nii pikk ja põhjalik äriplaan. "Ettevõtja väärtusliku aja raiskamine!" arvas üks inimene.


Meie kogemused aga näitavad, et põhjaliku äriplaani kirjutamisse panustatud aeg tasub ära. Ja mitte ainult rahalise toetuse saamise näol. Oleme näinud, kuidas juba esmase konsultatsiooni käigus muutub mõne äriidee fookus või heidetakse algne idee päris kõrvale. Väga tihti saab äriplaani koostamise protsessi käigus konkreetsemaks nii tegevusplaan, numbrilised prognoosid kui ka varuplaanid. See annab võimaluse paberil erinevaid stsenaariume läbi mõelda ja sageli selle võrra tulevikus mitmeid kulukaid katse-eksituse meetodil tehtavaid teste vältida.


Meie soovitus on, et kui sa ei plaani lihtsalt hobiäri või elustiiliettevõtlust, vaid reaalselt tahad luua tasuvaid töökohti ja ajas kasvavat ettevõtet, siis mängi esialgne plaan paberil läbi.

Võta see aeg enne tegevuse alustamist, sest kui tegevus juba käib, on igapäeva ettevõtlusmurede ja -rõõmude kõrvalt seda süvenemisaega raske leida. Tee eeltööd ja uuri turgu, konkurente ja võimalikke asendustooteid ning -teenuseid. Pane paika esialgne tegevuskava ja turundusplaan. Mängi tabelites erinevate stsenaariumite numbritega nii palgakulude, jooksvate kulude kui ka edasiste investeeringute osas.


Neli head põhjust, miks koostada põhjalik äriplaan


Põhjaliku äriplaani koostamise protsess on parasjagu mahukas ning nõuab korralikku süvenemist ja erineva informatsiooni otsimist ning läbitöötamist. Samas sunnib see sind ka iseennast ja oma meeskonda kõrvalt vaatama ning suunatud küsimuste kaudu oma (1) äriideed põhjalikult läbi analüüsima. Samuti sunnib see sind oma idee vaimustuse roosasid prille eest võtma ning potentsiaalsetele riskidele mõtlema ning alternatiivseid lahendusi leidma.


Numbritega erinevate stsenaariumite läbimängimine exceli tabelis annab tõetruu (2) ülevaate äriidee kasumlikkusest ja potentsiaalist. Sageli piirdutakse toote omahinna arvutamisel vaid otsesete kuludega, näiteks materjalikulu ja otsene tööjõukulu, jättes tähelepanuta erinevad kaudsed kulud nagu igakuised kommunaalkulud, raamatupidamisteenus, kodulehe majutus- ja haldusteenus, turunduskulud jne. Lisaks tuleb arvestada nii algseid kui ka tulevasi seadmete ja töövahendite soetamisi (sh arvutid, telefonid, programmide litsentsitasud), sõidukite hooldusi ja kindlustuskulusid jpm.


Need kõik mõjutavad toote või teenuse omahinda nii otsesete kui ka kaudsete kuludena. Kui need jätta äri planeerimisfaasis arvestamata, võib see viia olukorrani, kus ettevõte ei suuda reaalses tegevuses ka peale käivitusfaasi kuidagimoodi kasumisse jõuda.


Tegelikkuses läheb (3) ettevõtte reaalne alustamise protsess oluliselt ladusamalt, kui eeltöö on paberil tehtud, tegevusplaanid ja eelarved on paigas. Ootamatusi ja igapäevaseid “tulekahjude kustutamisi” on sel puhul kindlasti vähem. Samuti kui finantsprognoosid on koostatud realistlikult või isegi pigem pessimistlikult, siis on palju lihtsam olla ettevõtte käivitamisfaasis kannatlik ja mitte alla anda.


Äriplaani koostamise veel üks oluline kasutegur on (4) võimalus anda seda kirjalikku materjali teistele lugeda. Asjasse mittepuutuvad isikud loevad su äriplaani neutraalse pilguga ning jagavad oma mõtteid ja soovitusi. Toovad välja vaatenurki, mille peale sa ise ehk tulla ei osanudki. Nii tulevad võimalikud kitsaskohad juba paberil välja ja ettevõtlusega alustades on selle võrra vähem tagasilööke või on need vähemalt vähem ootamatud, sest nende esinemise tõenäosusega ollakse ette kursis.


Nii et meie soe soovitus: peale esmase äriplaani koostamist lase see üle lugeda mõnel ettevõtlikul lähedasel või sõbral. Tasuta konsultatsiooni pakuvad ka Maakondlike Arenduskeskuste ettevõtlusnõustajad. Kui endal poole kirjutamise pealt sõnad lihtsalt otsa saavad, siis äriplaani edasi- või valmiskirjutamisel saavad aidata erinevad ärinõustajad, sealhulgas meie siin Infopesas.


Millal äriplaani koostada?


Äriplaani võib kirjutada erinevatel ettevõtlusteekonna etappidel.


Enne ettevõtte asutamist. Kõige mõistlikum on loomulikult teha seda juba enne ettevõtte asutamist või tegevuse käivitamist. Sedasi aitab äriplaani koostamine enne aktiivse tegevuse algust kõik vajalikud aspektid eelnevalt läbi mõelda. Teha rahulikult uurimistööd nii turunõudluse kui konkurentide osas ning mõelda ka riskidele ja alternatiividele.


Peale ettevõtte asutamist. Mõnikord jõutakse äriplaani koostamiseni aga hoopis peale seda, kui ettevõtte algus on tehtud, kuid tegevus pole soovitud moel käivitunud või loodetud käivet tekkinud. Sageli alustatakse ettevõtet oma imelisest äriideest vaimustuses olles, aga peale esimese õhina raugemist ja kohese edu mittesaabumist tuleb pettumus ning jääb tegevus soiku. See on täpselt see hetk, kus allaandmise asemel on mõistlik korraks laua taha istuda ja natuke põhjalikumalt plaanidesse ja numbritesse süveneda. Samuti on sellisel juhul võimalik ka teisi kaasata kaasa mõtlema ning vajadusel ärinõustajateltki abi paluda.


Uue ärisuuna planeerimisel või uude tegevusvaldkonda suundumisel. Lisaks on väga mõistlik ka juba edukalt tegutseval äriettevõttel iga päris uue suuna arendamise või uue tegevusvaldkonda sisenemise puhul selle kohta täpsem äriplaan koostada. Sest kuigi siis on olemasolevate rahavoogude pealt seda uut tegevust lihtsam käivitada ja kasvuraskustest üle aidata, siis mõnikord see uus suund jääbki ainult vanade tulude najal elus püsima.


Millistel juhtudel on äriplaani koostamine vältimatu?


Kui alustad ettevõtlusega ise, oma rahadega ja omal vastutusel, siis keegi Sinult äriplaani, varasemat kogemust ega oskuste tõendamist ei nõua. Asuta aga ettevõte ja hakka tegutsema.


Mõnikord tekib aga vajadus ettevõtte käimalükkamisse raha kaasata. Erinevad võimalused selleks on näiteks:

  • ettevõtlustoetusi taotledes - Töötukassa EVAT (ettevõtlusega alustamise toetus), EAS-i starditoetus ja erinevad arengu- ja innovatsioonitoetused, PRIA toetused jms;

  • investorkapitali kaasates;

  • pangast laenu küsides.


Sellistel juhtudel on kirjaliku äriplaani olemasolu üldiselt nõutud ning mida põhjalikumalt ja veenvamalt suudad paberil oma äriideed teistele esitleda, seda suurem on tõenäosus, et raha su projektile ka eraldatakse.


Kas keegi teine võib sinu eest äriplaani valmis kirjutada?


Jah, absoluutselt! Äriplaanide kirjutamine on üks meie poolt pakutavatest teenustest kui ka paljude teiste ärinõustajate ja projektikirjutajate pädevus ja oskus. Tõenäoliselt on võimalik osta teenusena suurepärane valmis äriplaani dokument, kuhu ise üldse aega ega vaeva sisuliselt panustama ei ole pidanudki. 


Meie aga seda varianti ei soovita. See algne äriidee on ju sinu oma. Sina tunned end selles valdkonnas piisavalt pädevalt et toodet/teenust pakkuma hakata. Sina tead tõenäoliselt ka kõige reaalsemaid konkurente. Rääkimata sellest, et sina ise oskad kõige rohkem rääkida iseendast ja oma ettevõtmise meeskonnast - teie tugevustest, pädevustest ja eristumisest. 


Meiepoolne äriplaanide koostamine on siiani toimunud alati tihedas koostöös kliendiga. Kui klient ise üldse kirjutada ei soovi, siis tuleb arvestada õige mitme tunni jagu meiepoolse intervjueerimisega. Erinevate küsimuste kaudu saame tervikliku pildi kokku kliendi enda taustast ja plaanitud äriideest. Seejärel etappide kaupa meie järjest kirjutame ning toimuvad vahekonsultatsioonid kliendiga, et kirjutatu üle vaadata, lisainfot saada ning vajadusel täpsustusi teha. 


Aga on ka neid, kes tulevad meie juurde juba esialgse valmiskirjutatud mustandiga ja siis koos timmime selle põhjalikumaks. Me aitame vajadusel formuleerida konkreetsemaks toote/teenuse ja rõhutada selle tugevusi ja potentsiaali. Aitame leida juurde erinevat statistikat ja teooriat. Analüüsime kliendiprofiili, turgu ja konkurente. Oma kogenud pilguga aitame märgata erinevaid riske ja võimalikke probleeme. Ning loomulikult aitame vajadusel koostada finantsprognoose ja selgitame maksutemaatikat. 


Äriplaani koostamise hind


Täismahus äriplaani koostamine

Täismahus äriplaani koostamise hind sõltub mitmetest teguritest:

  • Taotletavast ettevõtlustoetusest ja selle suurusest - üldiselt mida suuremat summat taotletakse, seda põhjalikumat äriplaani ja pikemaid finantsprognoose koostada vaja on.

  • Ettevõtte tegevusala(de)st - on väga spetsiifilisi valdkondi, mille puhul võib olla vajalik mahukas eeltöö juba enne äriplaani kirjutama hakkamist. See nõuab aega ja põhjalikku uurimistööd.

  • Ettevõtte enda suurusest ja keerukusest - ühe omanikuga uue või vähe tegutsenud ettevõtte kohta on oluliselt vähem vaja kirjutada kui suure erinevate tegevusharude ja tütarettevõtetega ettevõtte kohta. Enamik ettevõtlustoetuste taotlemise äriplaane soovivad infot ka omanike ja meeskonna kogemuste, oskuste ja pädevuste kohta - mida rohkem inimesi, seda rohkem info kogumist ja kirjutamist.

  • Kliendipoolsest panusest - kui suure hulga infoga klient kohe algselt ise panustab (kui hästi oma valdkonda tunneb), kas tema korraldatud dokumendid (CV, hinnapakkumised, eelkokkulepped jms) vajavad veel meiepoolset korrastamist ja vormistamist jne.

  • Järelteenuste soovist - ehk kas klient ise esitab taotluse ning hiljem aruanded või soovitakse ka selle osas abi meilt.


Orienteeruvalt on äriplaanide koostamise hinnad järgmised:

  • Töötukassa EVAT äriplaani koostamise hind alates 600€

  • EAS-i Starditoetuse (2024) äriplaani koostamise hind alates 1200€

  • PRIA toetuste taotlemise äriplaani koostamise hind alates 1000€

  • Muude toetusprojektid koostamise hind kokkuleppel


Äriplaani osaline koostamine

Kui kliendil endal on äriplaan osaliselt valmis kirjutatud või juba terviklik mustand koos, siis selle täiendamise ja korrektseks vormistamise hind on proportsioonis tegemist vajava tööga. Täpsema hinnapakkumise oskame teha peale vestlust ning mustandiga tutvumist. Mõnikord piisabki vaid paaritunnisest lisakonsultatsioonist meie poolt, et asi esitamisvalmis oleks. Teinekord aga on 3/4 töö kirjutamist alles ees ootamas olnud.


Äriplaani koostamise nõustamine

Tunnipõhist abi ja nõustamist äriplaani koostamisel pakume üldjuhul hinnaga 40€ tund (hinnale ei lisandu käibemaksu). Ühe tunniga jõuab päris palju tehtud - näiteks su olemasoleva/pooliku äriplaani läbi lugeda ja tagasiside anda.


Esmane konsultatsioon meiega tasuta!

Loodetavasti aitas see artikkel sul paremini mõista, miks on vajalik äriplaan koostada ning miks Sinu enda panus sellesse protsessi on samuti väga oluline.


Kui nüüd tunned, et vajaksid abi äriidee üle arutlemisega või äriplaani koostamisega, siis võid julgelt meie poole pöörduda. Esmane konsultatsioon meiega on tasuta - sedasi saame kahepoolselt veenduda, kas ja kuidas saaksime üksteisele kasulikud olla!


Selleks, et sellest tasuta konsultatsioonist maksimumi võtta, tutvu ka meie äriplaani struktuuri artikliga. Sedasi oled sa juba ette kursis ja vaim valmis, milliste teemadega äriplaani koostamisel tegelema hakkame ja millist informatsiooni vaja on.


Tasuta konsultatsiooni jaoks palun täida see küsimustik ning võtame sinuga esimesel võimalusel ühendust ning pakume välja sobivaid aegu telefoni- või videokõneks.



Airika Lainoja, äriplaani koostamise spetsialist


Airika Lainoja

Ettevõtlusmentor ja ärinõustaja


airika(ät)infopesa.ee

+372 5282108

Infopesa OÜ






Comments


Commenting has been turned off.

Infopesa OÜ

Karksi-Nuia, Mulgi vald

reg.nr 14254827

Kontakt

+372 52 82 108

©2025 by Infopesa

bottom of page